Ce rezolvăm azi?

Problema zilei (februarie 2018)

Pentru arhiva „Problema zilei”, click aici

Știm că 7 kilograme de mere costă 35 de lei. Cât costă 6 kilograme de mere de aceeași calitate (același preț pe kilogram)?

Rezolvarea este mai jos pe pagină (click aici).

***

***

Rezolvare

Folosim metoda reducerii la unitate. Scriem datele problemei într-un mod simplificat. Aflăm mai întâi cât costă un kilogram de mere. Pentru aceasta, împărțim 35 la 7 și obținem că 1 kilogram de mere costă 5 lei. Înseamnă că 6 kilograme costă de 6 ori mai mult, adică 30 de lei (cuvintele „de ... ori mai mult” ne indică operația de înmulțire).

Folosim metoda reducerii la unitate. Scriem datele problemei într-un mod simplificat. Aflăm mai întâi cât costă un kilogram de mere. Pentru aceasta, împărțim  35 la 7 și obținem că 1 kilogram de mere costă 5 lei. Înseamnă că 6 kilograme costă de 6 ori mai mult, adică 30 de lei (cuvintele „de ... ori mai mult” ne indică operația de înmulțire).

Data: 8 februarie 2018